logotype

Prihlásenie

Najnovšie pridaný príspevok

Návšteva pápeža Františka v Košiciach

Návšteva pápeža Františka v Košiciach. Rozhovor pre Vatikánsky rozhlas.

Najnovšie pridané video

100. výročie narodenia pápeža sv. Jána Pavla II.

Foto: Dennis Jarvis22. februára 1999 som mal tú veľkú milosť, že som ešte ako bohoslovec, miništroval v chráme sv. Petra sv. otcovi Jánovi Pavlovi II. Ako prvý slovanský pápež sedel na Petrovom stolci od roku 1978 do roku 2005, teda 27 rokov. Bol v poradí 264. pápežom. Rozvinul dialóg kultúr, ktorý napomohol spravodlivosti a mieru medzi ľuďmi a napĺňal misiu Cirkvi aj v modernom svete, prinášajúc večné hodnoty ľuďom našej doby.

Čítať ďalej...

Koronavírus v tieni Veľkej noci

Veľká noc je najdôležitejší kresťanský sviatok. Je podstatou a centrom kresťanskej viery. Je to oslava víťazstva života nad smrťou. Obrady tejto Veľkej noci však budú kňazi v kostoloch sláviť bez veriacich, ktorí ju budú sláviť vo svojich domovoch. Presne tak sa slávila aj prvá Veľká noc, noc odchodu židov z Egypta. Biblické čítania, ktoré opisujú vyslobodenie židov z otroctva, sú súčasťou aj kresťanskej Veľkonočnej vigílie na Bielu sobotu. Nuž teda vedzme, že prvú veľkú noc v Egypte - Paschu, židia slávili vo svojich domovoch. Každá rodina bola takpovediac sama v izolácii vo svojom dome: „Nik z vás nech však nevychádza z dverí svojho domu až do rána. Pán bude totiž prechádzať...“ (Ex 12, 23). Neboli ani v chráme, ani v kostole, ani v synagóge (nič také vtedy ani neexistovalo)... Posledný deň v egyptskom otroctve mala každá židovská rodina prežiť v bdení a osamote. Na druhý deň boli slobodní! Otroctvo ostáva za nimi a oni sa vydávajú na cestu do zasľúbenej zeme. My sami sa v týchto dňoch cítime „ako vo väzení“. Niektorí z nás sú nakazení zákerným koronavírusom, mnohí trpia inými chorobami, ťažkosťami, problémami a nám všetkým sa nečakane prevrátil svet hore nohami.  

Čítať ďalej...

Život v dobe koronavírusu 1

Ak si v týchto dňoch píšete denník, pokračujte ďalej. Ak nie, začnite. Pandémia, ktorú nám priniesol koronavírus, je historická udalosť, o ktorej sa bude písať v učebniciach dejepisu. Je to asi najväčšia globálna svetová kríza od II. svetovej vojny. Prišla v podstate nečakane a neohlásene. Ak doteraz niekto neveril v existenciu vis major, odteraz už v pôsobenie vyššej moci môže začať veriť.

Čítať ďalej...

Po debate o Kolesárovej sa katolíci môžu cítiť šťastne vinní

(Text publikovaný v  médiu sme.sk)

 

Čítať ďalej...

Nechceme sa uspokojiť s priemernou a zriedenou existenciou, chceme byť svätí.

(Rozhovor pre Katolícke noviny)

Čítať ďalej...

Juraj Jurica na FB
RSS
J.Jurica podcast